Paul Lewis
01 vizuál
05 vizuál
zpět na program

Paul Lewis

Brit Paul Lewis dnes patří k nejrespektovanějším pianistům své generace a nejen v jeho zemi jej posluchači i kritici zbožňují.

Datum konání

Neděle, 2.12. 2018 od 19.30

Cena

150 - 900 Vstupenky vyprodány
01 vizuál
03 vizuál

Program

  • Joseph Haydn: Klavírní sonáta c moll Hob.XVI:20
  • Ludwig van Beethoven: Sedm bagatel op. 33
  • Joseph Haydn: Klavírní sonáta Es dur Hob XVI/49
  • Johannes Brahms: Čtyři klavírní kusy op. 119

Interpreti

  • Paul Lewis - klavír

Lewisova cesta k hudbě byla naprosto intuitivní, netradiční a plná náhod. Ač v dětství uváděl své okolí v úžas klavírním preludováním, jeho řádné klavírní vzdělání začalo až ve čtrnácti letech, kdy si okolí povšimlo schopností pianisty–samouka. Později byl přijat na Guildhall School of Music v Londýně do třídy Joan Havillové. Tehdy také došlo k osobnímu setkání
s Alfredem Brendlem, u nějž se pak školil soukromě. Lewisovým osudovým skladatelem je Ludwig van Beethoven, kompletní nahrávka jeho sonát mu přinesla Gramophone Instrumental Award i cenu za desku roku v roce 2008. Na londýnských Proms provedl jako první pianista všech pět Beethovenových koncertů, jejichž nahrávka s Jiřím Bělohlávkem z roku 2010 získala titul deska měsíce časopisů Gramophone i Classic FM. V živé paměti zůstává jeho brilantní výkon v Brahmsově klavírním koncertu na Pražském jaru roku 2015. Jeho nadcházející recitál staví na dílech velikánů klasicismu – Josepha Haydna a milovaného Beethovena. Večer uzavřou Brahmsovy Čtyři klavírní kusy op. 119.