Zpět do archívu

Anna Vinnickaja

Program

 • César Franck: Preludium, fuga a variace op. 18 (arr. Theo Wegmann)
 • Alexandr Nikolajevič Skrjabin: Valčík op. 1
 • Alexandr Nikolajevič Skrjabin: Fantazie h moll op. 28
 • Alexandr Nikolajevič Skrjabin: Dvě poémy op. 32
 • Alexandr Nikolajevič Skrjabin: Sonáta pro klavír č. 5 op. 53
 • Fryderyk Chopin: Impromptu č. 1 As dur op. 29
 • Fryderyk Chopin: Impromptu č. 2 Fis dur op. 36
 • Fryderyk Chopin: Impromptu č. 3 Ges dur op. 51
 • Fryderyk Chopin: Fantazie-impromptu cis moll op. 66
 • Maurice Ravel: Valses nobles et sentimentales
 • Maurice Ravel: La valse

Interpreti

 • Anna Vinnickaja - klavír

Cena

300 - 700

Datum konání

08 / 11 / 2022
Úterý 19.30

Skutečná lvice

Klavíristka Anna Vinnickaja odstartovala svou mezinárodní kariéru vítězstvím v renomované Soutěži královny Alžběty v Bruselu 2007, jež získala s odstupem více než padesáti let jako teprve druhá žena v historii. Od té doby strhává laickou i odbornou veřejnost nejen dokonalou klavírní technikou, která se pro ni díky péči rodičů – klavíristů – stala samozřejmostí už v dětství, ale zejména schopností „malovat“ na klavír velká plátna a vyprávět příběhy. „Její přístup je poeticky tvárný, aniž by sklouzl do rozbředlosti, a nikdy ji nemůžeme obvinit z ošklivého tónu nebo z toho, že by dílo zneužila kvůli nedostatku schopnosti sdělit obsah,“ napsal o ní v roce 2015 časopis Gramophone. Že jí nechybí ani vášeň, poznamenal deník Washington Post: Vinnickaja je za klaviaturou skutečnou lvicí, která požírá i ty nejtěžší stránky s nezlomnou silou. Skoro jako by si technické houštiny vychutnávala…“

 

 

Photo: Marco Borggreve
all rights reserved

Pro Pražské jaro

Přesvědčit se o tom mohou také posluchači letošního Pražského jara, kde se umělkyně vystupuje v roli komorní hráčky vedle hvězdného rakouského houslisty Emmanuela Tjeknavoriana a jednoho z předních světových violoncellistů Daniela Müllera-Schotta. Kromě komorní hry vystupuje Vinnickaja také s předními světovými orchestry a dirigenty. Za všechny můžeme vyzdvihnout turné, které v loňské sezóně podnikla s Berlínskými filharmoniky pod taktovkou jejich šéfdirigenta Kirilla Petrenka a jehož vrcholem byl její debut na Salcburském festivalu.

Zvláštní pouto

Domovem rodačky z Novorosijsku se stal v roce 2001 Hamburk, kde po absolvování Hochschule für Musik und Theater začala v šestadvaceti letech jako jedna z nejmladších kantorek vyučovat. Její repertoár se rozpíná od Bacha po současnou hudbu, mimořádný ohlas vzbudila nahrávkami Ravelových děl, za něž obdržela ceny Echo Klassik, Diapason d’Or a tip měsíce editora Gramophone. Z jeho díla v Praze uvede Valses nobles et sentimentales, tedy Valčíky vznešené i tesklivé, a virtuózní La Valse. Zvláštní pouto má Vinnickaja k Chopinovi a k ruským autorům. Pro svůj debut na Firkušného festivalu z nich vybrala klavírního mystika a kompozičního proroka Alexandra Skrjabina, od jehož narození uplynulo letos v lednu 150 let.

Photo: Marco Borggreve
all rights reserved