Zpět na program

Arkadij Volodos

Program

  • Franz Schubert: Sonáta pro klavír D dur D 850
  • Claude Debussy: Preludia, Kniha 1

Interpreti

  • Arkadij Volodos - klavír

Cena

400 - 900

Datum konání

09 / 11 / 2021
Úterý 19.30
Předpokládaný konec 21.30

Virtuozita, která nezná hranic

Začátek kariéry Arkadije Volodose byl netradiční. Klavíru se začal „na vážno“ věnovat až v patnácti letech, do té doby se v rodném Petrohradě soustředil hlavně na zpěv a dirigování a nikdy se nezúčastnil žádné soutěže, protože podle něj ničí ducha hudby. Přesto byl jeho vstup na světová pódia impozantní. V roce 1996 se představil v proslulé londýnské Wigmore Hall, dva roky poté v Carnegie Hall. Záznam z tohoto vystoupení obdržel prestižní Gramophone Award. Dlouholetý producent nahrávek Vladimira Horowitze Thomas Frost o něm tehdy pronesl: „Volodos má vše potřebné k tomu, aby na klavír přenesl své myšlenky: představivost, vášeň, fenomenální techniku. Jeho virtuozita nezná hranic, v kombinaci s jedinečným smyslem pro rytmus, barvy a poezii z něj činí vypravěče silných příběhů a nekonečných světů!“

Arcadi Volodos
Photo: Marco Borggreve

Ocenění

Těžištěm Volodosovy kariéry jsou sólové recitály, jimiž jako by bral světové sály útokem, v nahrávací činnosti postupuje naopak spíše rozvážným tempem. Každé album totiž považuje za vyústění určité tvůrčí periody. Mezi jeho poslední snímky se řadí album Brahmsovy hudby, jež získalo Diapason d’Or, Edison Classical Award a Gramophone Award, v roce 2019 vydal CD Schubertova sólového díla.

Arcadi Volodos
Photo: Marco Borggreve

Velké plátno i impresionistická malba

Ze Schubertovy tvorby uvede Volodos v Praze optimistickou a současně ambiciózní Sonátu D dur D. 850, již skladatel napsal roku 1825 při pobytu v lázních Gastein. Jedno ze skladatelových nejdelších sólových děl (trvá téměř 40 minut) v sobě odráží krásu alpské přírody i reminiscence horalského jódlování. Z velkého hudebního plátna se pak klavírista přenese do roku 1909, kdy vznikala první kniha dvanácti Preludií Clauda Debussyho. Co preludium, to originální impresionistická malba, ať už jde o slavnou Dívku s vlasy jako len nebo Potopenou katedrálu.

Arcadi Volodos
Photo: Marco Borggreve
Volodos hraje Schuberta