Zpět na program

Daniel Barenboim - KONCERT ZRUŠEN

Důležité upozornění:

Vážení diváci, 

velmi si vážíme Vašeho zájmu o tento klavírní recitál Daniela Barenboima. Aktuálně platná opatření nám nedovolí realizovat tento koncert s diváky přítomnými v sále.   

Všem držitelům vstupenek na tento koncert bude vstupné vráceno v plné výši. Refundace proběhne automaticky na platební kartu, ze které byly vstupenky zakoupeny. Děkujeme za pochopení. 

Rádi bychom se s Vámi touto cestou podělili také o radostnou zprávprogram festivalu Pražské jaro 2021 byl zveřejněn a z bohaté nabídky koncertů si můžete vybírat již nyní na webu www.festival.cz 

S úctou,

Pražské jaro

Program

  • Ludwig van Beethoven: Klavírní sonáta č. 8 c moll op. 13 „Patetická“
  • Ludwig van Beethoven: Klavírní sonáta č. 21 C dur op. 53 „Valdštejnská“
  • Ludwig van Beethoven: 33 variací C dur na Diabelliho valčík op. 120

Interpreti

  • Daniel Barenboim - klavír

Cena

850 - 2900
12 12 2020
Sobota 19.30

Rodáka z Buenos Aires, klavíristu a dirigenta Daniela Barenboima, lze bez nadsázky označit za žijící legendu klasické hudby. Na festivalu Pražské jaro se poprvé objevil roku 1966 s Anglickým komorním orchestrem – už při prvním hostování se představil jako klavírista a dirigent v jedné osobě. Jeho další návštěva se odehrála roku 1986 s Orchestre de Paris, v jehož čele stál mezi léty 1975 a 1989. V nedávné době se do srdcí českého publika nesmazatelně vepsal, když s Vídeňskými filharmoniky zahájil Pražské jaro 2017 a Smetanův cyklus při této příležitosti uvedl po celé Evropě. V uvádění tohoto cyklu pokračuje i v následujících sezónách.

Pro závěrečný koncert letošního Firkušného festivalu připravil recitál k poctě Ludwiga van Beethovena, vždyť jen několik dní po tomto recitálu si celý svět bude připomínat 250. výročí jeho narození. Večer uzavřou Beethovenovy slavné variace na Diabelliho vlačík. Skladatel a hudební nakladatel Anton Diabelli v roce 1819 zkomponoval třicet dva taktů dlouhý valčík v C dur a poslal jej etablovaným rakouským skladatelům s nadějí, že na něj každý z nich složí jednu variaci. Kolem padesáti z nich přijalo Diabelliho výzvu. Mezi oslovenými byl i Beethoven, který ovšem variací napsal hned třicet tři. Vzniklo tak hodinu trvající dílo vrcholící mohutnou fugou, které tvoří spolu s Bachovými Goldbergovými variacemi vrchol variačního žánru repertoáru klávesových nástrojů.