Zpět do archívu

Leif Ove Andsnes

Program

  • Leoš Janáček: Piano Sonata 1. X. 1905 „From the Street“
  • Alexandr Vustin: Lamento
  • Franz Schubert: Sonáta pro klavír A dur D 664
  • Antonín Dvořák: Poetické nálady op. 85

Interpreti

  • Leif Ove Andsnes - klavír

Cena

400 - 900

Datum konání

05 / 11 / 2022
Sobota 19.30

Výjimečná odvaha

Jeden z nejúspěšnějších klavíristů současnosti Leif Ove Andsnes pochází sice až od Severního moře z norské obce Karmøy, k Praze a české hudbě má ale mimořádný vztah. Držitel šesti cen Gramophone a nositel jedenácti nominací na Grammy na svůj debutový snímek zařadil už jako sedmnáctiletý Smetanovu Koncertní etudu „Na břehu mořském“, v jednadvaceti natočil významná sólová díla Leoše Janáčka a v současnosti jako jeden z mála světových interpretů uvádí kompletní Dvořákův cyklus Poetické nálady, jehož skoro padesátiminutová délka a nesmírná hráčská náročnost způsobily, že se na koncertních pódiích objevuje jen zřídka, a pokud vůbec, tak jen výběrově. Ostatně, předvídal to i sám autor, když v jednom ze svých dopisů poznamenal, že k tomu najde odvahu jen málokdo.

Síň slávy

Za láskou k české hudbě stojí u Andsnese profesor českého původu Jiří Hlinka, u něhož umělec studoval na Bergenské konzervatoři, a také jeho rodiče, kteří byli hudebními pedagogy. Díky nim slyšel Dvořákovy Poetické nálady již v dětství. „Vždycky se mi moc líbily a je mi záhadou, proč je lidé mimo Českou republiku moc neznají, protože jde skutečně o prvotřídního Dvořáka,“ říká klavírista, k němuž ambiciózní projekty patří. Na Pražském jaru představil s Mahler Chamber Orchestra coby sólista a dirigent v jedné osobě projekt The Beethoven Journey, kompletní sérii Beethovenových klavírních koncertů, přičemž většina materiálů byla natočena právě na festivalových koncertech v Rudolfinu. V roce 2019 navázal se stejným orchestrem projektem Mozart Momentum 1785/1786. Nesmírně vysoce si norského umělce cení odborná kritika. Prestižní časopis Gramophone jej v roce 2013 uved do Síně slávy. „Na žebříčku mnoha kritiků by se měl umístit v první desítce současných světových klavíristů,“ napsal o něm před dvěma lety americký deník The Star-Tribune, jeho „mistrovskou eleganci, sílu a vhled“ zase vyzdvihli The New York Times.

Vedle klasicko-romantického repertoáru se Andsnes věnuje i dílům méně známých autorů a provádění soudobé hudby, jež dokáže vynalézavě propojovat. Nejinak tomu bude na Firkušného festivalu. Janáčkova dramatická Sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“, dílo spojené s roztržkami mezi Čechy a Němci v Brně při bojích o druhou českou univerzitu, bude stát vedle stručného, leč výrazného díla před dvěma lety zesnulého ruského skladatele Alexandera Vustina. A nemůže být líbeznějšího naladění na Dvořáka než s mistrem zpěvnosti i bolestných dramat Franzem Schubertem a jednou z jeho nejpopulárnějších klavírních sonát, jež vznikla v létě roku 1819.