Zpět na program

Lukáš Vondráček

Program

  • Ludwig van Beethoven: Sonáta pro klavír č. 27 e moll op. 90
  • Josef Suk: Klavírní skladby op. 7, výběr
  • Robert Schumann: Kreisleriana op. 16
  • Robert Schumann: Arabeska C dur op. 18

Interpreti

  • Lukáš Vondráček - klavír

Cena

300 - 700
3 11 2021
Středa 19.30
Předpokládaný konec 21.00

Pod Ashkenazyho vedením

Rodák z  Opavy a vítěz prestižní Mezinárodní soutěži královny Alžběty Lukáš Vondráček patří k největším klavírním talentům současnosti. Prohlásit o něm, že začínal jako zázračné dítě, není vůbec přehnané. Na klavír hraje od dvou let, ve čtyřech se představil na veřejnosti, v jedenácti natočil první snímek a v patnácti si zahrál s Českou filharmonií. Absolvent hudebních škol ve Katowicích, Vídni a Bostonu, formovalo ho také vedení legendárního Vladimira Ashkenazyho, který ho označil za nejlepšího mladého klavíristu za posledních třicet let. Ani odborná kritika nešetří chválou. Deník The Straits Times o něm píše jako mistrovi „barevně dokonale vyvážených struktur“. Doposud Vondráček vystoupil na těch nejlepších adresách včetně Carnegie Hall, amsterodamské Concertgebouw, Konzerthau ve Vídni nebo hamburské Elbphilharmonie. Nedávno debutoval kupříkladu s orchestry London Symphony, Pittsburgh Symphony Orchestra, nebo Tokyo Metropolitan. V následující sezoně jej čeká návrat k Chicago Symphony a debut s Losangeleskou filharmonií v koncertní síni Walta Disneyho.

Lukáš Vondráček byl prvním českým klavíristou, který v roce 2013 vystoupil na vůbec prvním ročníku Klavírního Festivalu Rudolfa Firkušného. V letošním roce se na festival vrací s programem kombinujícím německou a slovanskou hudbu.

Poslechněte si Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Sergeje Rachmaninova – nahrávku z finále Mezinárodní soutěže královny Alžběty 2016