Program jubilejního ročníku

Jubilejní desátý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného nabídne čtveřici výrazných pianistických osobností. Mezi 5. a 12. listopadem v pražském Rudolfinu vystoupí Leif Ove Andsnes, Anna Vinnickaja, Igor Ardašev a Grigorij Sokolov. „Založením Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného vytvořilo Pražské jaro svůj vlastní a samostatný protipól či ‚alter ego‘ – festival, na rozdíl od širokospektrálního jarního festivalu, úzce specializovaný a kompaktní. Ten se stal nesporně naším nejvýznamnějším festivalem tohoto zaměření a událostí plně respektovanou u nás i ve světě,“ vysvětluje ředitel festivalu Roman Bělor.

Festival otevře norský klavírista Leif Ove Andsnes, jenž v posledních letech opakovaně uchvátil pražskojarní publikum koncerty za doprovodu orchestru. Tentokrát o svých kvalitách přesvědčí v sólovém recitálu. „Není mnoho klavíristů, kteří by měli v repertoáru komplet Poetických nálad. Je skvělé, že si toto téměř hodinu trvající vrcholné klavírní dílo Antonína Dvořáka budeme moci poslechnout v podání takové interpretační osobnosti, jakou je právě Leif Ove Andsnes,“ podtrhuje dramaturg festivalu Josef Třeštík.

Anna Vinnickaja je za klaviaturou skutečnou lvicí, která požírá i ty nejtěžší stránky s nezlomnou silou,“ napsal o její hře Washington Post. Vítězka proslulé Soutěže královny Alžběty v Bruselu, Anna Vinnickaja, v minulém roce zazářila na Salcburských hudebních slavnostech. „Chceme ji představit ve dvou polohách: v komorním koncertu v triu s houslistou Emmanuelem Tjeknavorianem a violoncellistou Danielem Müllerem-Schottem během letošního Pražského jara, její sólový recitál pak nabídne právě Firkušného festival,“ přibližuje Třeštík. Mimořádný ohlas vzbudila nahrávkami Ravelových děl, za něž Vinnickaja obdržela ceny Echo Klassik, Diapason d’Or a tip měsíce editora Gramophone. Z jeho díla v Praze uvede Valses nobles et sentimentales, tedy Valčíky vznešené i tesklivé, a virtuózní La Valse. Zvláštní pouto má Vinnickaja k Chopinovi a ruským autorům. Pro svůj debut na Firkušného festivalu z nich vybrala klavírního mystika a kompozičního proroka Alexandra Skrjabina, od jehož narození uplynulo letos v lednu 170 let.

 

Photo: Marco Borggreve
all rights reserved

 

Reprezentantem domácí scény bude klavírista Igor Ardašev. „Patří mezi velké propagátory Čajkovského sonáty. Máme radost, že toto neprávem opomíjené dílo zahraje i na Firkušného festivalu,“ popisuje Třeštík.

Již potřetí bude festival Rudolfa Firkušného hostit klavírního barda Grigorije Sokolova, jednoho z nejvýraznějších žijících představitelů velké tradice ruské klavírní školy. Klavír dokáže rozeznít do neslýchané barevné škály a každý prstem přitom zahrát jiný dynamický odstín. Každou sezonu se na několik měsíců uzavírá veřejnosti a pracuje pouze na jednom novém programu. Jeho koncerty většinou probíhají v tlumeném osvětlení umožňujícím hluboké soustředění, mohou připomínat až mystický obřad.