Fenomenální český klavírista

Třetím koncertem pokračuje Klavírní festival Rudolfa Firkušného – ve středu 3. listopadu 2021 v pražském Rudolfinu zahraje fenomenální český klavírista Lukáš Vondráček.

Byl prvním českým klavíristou, který v roce 2013 vystoupil na vůbec prvním ročníku Firkušného festivalu. Po osmi letech se tento opavský rodák na festivalové pódium vrací jako vyzrálý umělec světového formátu. Do hudební historie se zapsal jako první Čech, jemuž se v roce 2016 podařilo zvítězit na Soutěži královny Alžběty v Bruselu, jedné z nejnáročnějších interpretačních soutěží světa.

Pro svůj recitál 3. listopadu v pražském Rudolfinu zvolil kombinaci německé a slovanské klasicko-romantické hudby těch komponistů, kteří jsou jeho uměleckému naturelu obzvláště blízcí. Na otázku, jací skladatelé jsou jeho nejoblíbenější, Lukáš Vondráček na jedné besedě v rodné Opavě v dubnu 2019 odpověděl: „Zejména ti němečtí. Klavírní literatura má tři hlavní směry – ruská je pro nás nejuchopitelnější, je o emocích a velmi expresivní. Francouzská je o zvukových efektech podobně jako u impresionistických malířů. A německá je o lidství, vztahu člověka k vesmíru, zabývá se otázkami mezi nebem a zemí. Je v ní spousta překvapivých momentů, i když danou skladbu znám roky, pořád mě nepřestává překvapovat.“

Na přání interpreta došlo k drobné úpravě programu – namísto Skrjabinovy Fantazie h moll zazní Schumannova Arabeska C dur op. 18.